Blog Pychotka
Przygotowanie jedzenia

A może by tak przepis na sałatkę gyros w wersji wegetariańskiej? Jak najbardziej!

Sałatka gyros: https://www.mniammniam.com/salatka-gyros kojarzona jest przede wszystkim z kurczakiem, majonezem, kapustą pekińską i ketchupem, ale to nie jedyna z dostępnych opcji. Tak naprawdę to pomysłów na gyros jest wiele i nawet osoby niejedzące z jakiś powodów mięsa mogą jak najbardziej przygotować sałatkę w wersji wegetariańskiej. Wbrew pozorom takie danie jest niezwykle smaczne i nawet nie zauważymy, że nie ma w niej popularnego fileta z kurczaka. Czas najwyższy na wypróbowanie przepisu na sałatkę gyros w wersji bezmięsnej.

Coraz więcej osób decyduje się na niejedzenie mięsa, ale nie oznacza to, że muszą rezygnować z pysznego smaku sałatki gyros. W naszej potrawie nie musi przecież znaleźć się filet z kurczaka, aby była ona smaczna i pożywna. Wegetarianie jak najbardziej mogą rozkoszować się wybornym smakiem sałatki gyros i to bez wyrzeczeń. Czego zatem będziemy potrzebować do jej przygotowania?

Składniki na sałatkę gyros w wersji wegetariańskiej: dwie torebki ryżu, opakowanie kotletów sojowych, duża cebula, brokuł, dwa pomidory, trzy ząbki czosnku, śmietana, sól i pieprz oraz oregano i przyprawa do gyros.

Jak przygotować sałatkę gyros w wersji bezmięsnej?

Pierwszym krokiem jest ugotowanie ryżu, ale tak aby nie był on zbyt miękki. Nikt przecież nie chce jeść kleiku ryżowego dla dzieci. Po ugotowaniu ryż pozostawiamy do przestygnięcia. W międzyczasie bierzemy się za nasze kotlety sojowe, które najpierw wymagają zamoczenia ich w gorącej wodzie. Kotleciki wkładamy do miski z gorącą wodą i wegetą na pięć minut, po czym wyciągamy je i kroimy w kostkę. Następnie kotleciki przyprawiamy przyprawą gyros i smażymy na patelni. Kolejnym krokiem jest podsmażenie cebuli pokrojonej uprzednio w małą kostkę. Następnie dodajemy do niej kotlety i ryż, po czym smażymy całość przez parę minut.

Kolejnym krokiem jest ugotowanie al dente brokułu w osolonej wodzie. Potem można przejść do przygotowania sosu czosnkowo-śmietankowego, który pozostawiamy na kilka minut do przegryzienia się smaków. Gyros układamy warstwami w naczyniu żaroodpornym – np. warstwa ryżu z kotletami i cebulą, potem warstwa brokułów, a potem warstwa sosu i pomidory pokrojone w plastry.