Blog Pychotka
Akcesoria kuchenne

Czym się kierować wybierając rękaw cukierniczy?

Rękawy cukiernicze są wykorzystywane głównie do szprycowania kremu do różnych deserów, a także do dekoracji ciast. Przy ich pomocy można przygotować również takie przysmaki jak ptysie czy bezy. Co ciekawe worek cukierniczy niekiedy jest używany w trakcie przygotowywania wytrawnych dań, świetnie sprawdza się do nadziewania różnych potraw, na przykład jajek czy cannelloni. Jak widać jest to niezwykle uniwersalne akcesorium, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. 

Rodzaje rękawów cukierniczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje rękawów cukierniczych. Największą popularnością cieszą się te jednorazowe. Są wykonane z grubej folii i można je kupić w wielopakach. Do takich rękawów należy dokupić tylki, czyli końcówki wykonane z metalu nierdzewnego. Dzięki ich wykorzystaniu masa używana do dekoracji wypieku nabiera ozdobnego kształtu. Jak sama nazwa wskazuje, jednorazowe worki cukiernicze nadają się do jednokrotnego użytku, następnie są wyrzucane.

Alternatywą mogą być rękawy wielokrotnego użytku, które są zrobione z grubego silikonu. Zazwyczaj są one dostępne w zestawach z dopasowanymi do worka tylkami. Zaletą rękawa silikonowego jest fakt, że dobrze leży w dłoniach podczas wykonywania dekoracji, a także to, że jest odporny na wysokie temperatury, co jest wyjątkowo ważne na przykład w czasie robienia smażonych ptysiów. Rzecz jasna, po zakończeniu pracy z silikonowym rękawem cukierniczym, należy go starannie umyć.

Jak wybrać rękaw cukierniczy?

W sklepach dostępne są różne rodzaje worków cukierniczych. Aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada indywidualnym preferencjom warto przetestować różne rodzaje i wybrać taki, który okaże się najwygodniejszy w użyciu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samodzielnym robieniem ciast czy babeczek, wybierając rękawy cukiernicze powinny postawić na te jednorazowe, ponieważ dobrze sprawdzają się podczas zdobienia wypieków, a jednocześnie są niedrogie (koszt zakupu kilku sztuk to zaledwie kilka złotych). Z czasem będzie można zainwestować w dobry jakościowo rękaw silikonowy, którego cena to zwykle kilkadziesiąt złotych.