Blog Pychotka
RTV i AGD

Gotuj na parze! – Jak wybrać garnek?

Chcesz zmienić sposób odżywiania na znacznie zdrowszy i mniej kaloryczny? Zacznij przygotowywać posiłki na parze. W przeciwieństwie do potraw smażonych czy gotowanych zawierają znacznie więcej witamin i są pozbawione niezdrowych tłuszczów. Do tego celu przyda się specjalny garnek do gotowania na parze. 

W jednym naczyniu cały obiad 

Jak wybrać garnek parowy z tak wielu różnych dostępnych opcji, aby znacznie ułatwił nam przygotowywanie posiłków? Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę  nam na jego wielkość. Takie garnki różnią się pojemnością, wielkością średnicy, a także dodatkowymi wkładami z sitkiem. Im większy garnek, tym większą porcję posiłku w nim przygotujemy. Dodatkowe wkłady to możliwość segregowania produktów i gotowania ich w jednym czasie, np. w garnku z trzema wkładami możesz umieścić warzywa, kaszę lub ryż oraz mięso czy rybę. 

Wielkość garnka zdecydowanie warto dobrać adekwatnie do swoich potrzeb. Jeśli codziennie przygotowujesz w ten sposób obiad dla całej rodziny, to warto wybrać większe naczynie. Jeśli będziesz używać go rzadziej i tylko do przygotowywania warzyw, to można wybrać wariant mniejszy. Jednak garnek z kilkoma wkładami można również używać pojedynczo lub z jednym dodatkowym. 

Materiał – na co zwrócić uwagę?

Istotną kwestią jest także materiał, z jakiego garnek został wyprodukowany. Obecnie na rynku dostępne są takie z wysokiej jakości stali nierdzewnej, ale również ceramiczne i emaliowane. Na pewno różni je wytrzymałość. Te emaliowane łatwo ulegają uszkodzeniom, a wtedy trzeba wymienić je na nowe. Garnki ceramiczne zazwyczaj tylko dół wykonany mają z tego materiału, a pozostałe wkłady produkowane są ze szkła hartowanego. 

Warto zwrócić uwagę, czy naszego garnka można używać na każdego rodzaju kuchence. Nie wszystkie nadają się na indukcje. Wielu klientów docenia również możliwość zmywania w zmywarce. Jest to na pewno bardzo wygodne, szczególnie gdy używamy równocześnie kilku wkładów. Garnki ze stali nierdzewnej zazwyczaj można zmywać w zmywarce bez obawy, że na tym w jakikolwiek sposób ucierpią.