Blog Pychotka
grill kontaktowy
Sprzęt gastronomiczny

Grill kontaktowy – sposób na zdrowie jedzenie z użyciem grilla?

Pora letnia kojarzona jest z czasem spędzonym na świeżym powietrzu, korzystaniu z uroków natury w gronie bliskich, często z dodatkiem w postaci jedzenia. Grillowane mięso lub ziemniaki w mundurkach to nieodłączny element wszystkich ogródkowych spotkań. Co jednak zrobić, gdy przyjdzie ochota na grillowane potrawy, a za oknem wciąż są niskie temperatury? Z pomocą przychodzą innowacyjne urządzenia do grillowania, które oferują wykorzystanie ich w domowym zaciszu, w podobny sposób co pozostałe sprzęty kuchenne i uzyskanie potraw rodem z grilla. 

Grill kontaktowy – czym jest i jak działa?

Grill kontaktowy to urządzenie kuchenne, służące do grillowania. Swoją budową przypomina tradycyjne gofrownice i składa się z podstawy oraz klapy, z kolei wnętrze to gładki bądź karbowany teflon. Jego stołowa forma umożliwia użytkowanie w dowolnym miejscu, mającym dostęp do gniazdka elektrycznego, bowiem grill zasilany jest elektrycznie. 

Zasada działania grilla kontaktowego jest prosta. Na uprzednio rozgrzanym urządzeniu należy położyć przygotowane jedzenie i pozostawić je, zgodnie z zalecanym czasem. Po użyciu każdorazowo konieczne jest umycie grilla. Jak widać, wystarczy chwila, by móc cieszyć się z jego uroków.

Zalety korzystania z grilla kontaktowego

grill kontaktowy
  • brak ograniczeń co do pory roku oraz pogody, w jakiej można wykorzystać urządzenie
  • Szybki czas przygotowania potraw 
  • brak konieczności wykorzystania węgla, a tym samym uniknięcie powstawania dymu
  • możliwość przygotowania jednej porcji dania, w odróżnieniu od tradycyjnych grilli, które ze względu na długotrwały proces przygotowań wymagają wykonania większej ilości potraw
  • brak obowiązku wykorzystania oleju do smażenia
  • możliwość przygotowania zdrowych potraw

Czy grill kontaktowy można wykorzystać do grillowania wszystkiego?

Beztłuszczowe grillowanie zwiększa zakres wykonywanych potraw, ale i ma większą rzeszę fanów, ponieważ jedzenie przygotowane z użyciem tego sposobu jest zdrowsze, w porównaniu do grilla ogrodowego. To nie tylko klasyczna kiełbasa z grilla, ale różnego rodzaju steki, tortille, kebaby, grillowane warzywa czy nawet dietetyczne sałatki, zatem grill kontaktowy oferuje szeroki wachlarz możliwości.