Blog Pychotka
Akcesoria kuchenne

Komplet noży, który sprawdzi się w każdej kuchni

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni są noże. Wysokiej jakości sprzęt znacząco skraca czas krojenia artykułów żywnościowych i ułatwia przygotowywanie potraw. Ze względu na dużą ilość produktów dostępnych w sprzedaży, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu noży.

Rodzaje noży wchodzące w skład kompletu

Wybierając komplet noży do kuchni, należy przede wszystkim dowiedzieć się, co wchodzi w jego skład. Za najbardziej podstawowy i uniwersalny uchodzi nóż szefa kuchni. Taki model wyposażony jest w długie i szerokie ostrze, które stopniowo zwęża się ku wierzchołkowi. Doskonale nadaje się do krojenia warzyw, owoców oraz mięsa, a także siekania ziół i innych przypraw.

W kupowanym zestawie nie powinno zabraknąć także noża do pieczywa. Wyposażony w długie ząbkowane ostrze znakomicie radzi sobie z krojeniem chrupkiego chleba lub bułek. W kuchni niezwykle przydatny jest także nóż do filetowania ryb. Dzięki zastosowaniu długiego elastycznego ostrza precyzyjne oddzielanie mięsa od ości nie nastręcza użytkownikom żadnych trudności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wysokiej jakości komplet noży powinien być wykonany z solidnych materiałów. Najchętniej wybierane przez klientów są noże, których ostrza wykonano ze stali nierdzewnej, a rękojeść z tworzyw sztucznych. Takie produkty uznawane są na wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego będą służyć w kuchni przez długi czas.

Nieco więcej uwagi wymagają produkty ze stali węglowej, która wyróżnia się ograniczoną odpornością na korozję. W ostatnim czasie rośnie popularność zestawów noży ceramicznymi.

Ceramiczne ostrza nie wchodzą w reakcję z artykułami żywnościowymi i długo zachowują ostrość. Ich wadą jest duża sztywność i ograniczona wytrzymałość. Zestawy noży oferowane przez renomowanych producentów często sprzedawane są wraz z praktycznymi i estetycznymi blokami, które ułatwiają ich bezpieczne przechowywanie.