Blog Pychotka
Akcesoria kuchenne

Z czego powinien być zrobiony kuchenny moździerz?

Podczas wybierania kuchennego moździerza najczęściej zwraca się uwagę na to, jak jest on duży, ciężki, czy też jak się prezentuje w kuchni. Cechy te są oczywiście bardzo istotne, lecz jak można łatwo zauważyć, wszystkie one wynikają z tego, z jakiego materiału jest dany moździerz wykonany. Co jest zatem dostępnego na rynku i którym modelem warto się przede wszystkim zainteresować?

Dlaczego materiał wykonania jest ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, który moździerz szczególnie mocno można polecić, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu tak w ogóle materiał wykonania jest ważny ze względu na używanie danego modelu. Oczywiście to, czy będzie to moździerz zrobiony z drewna, ceramiki czy też żeliwny, determinuje to, jak będzie się on prezentował w kuchni. Rzecz jasna ma to także wpływ na jego odporność na uszkodzenia, czy też nawet na to, jak wygodnie będzie się z niego korzystało. Przykładowo modele drewniane są dość lekkie, a to sprawia, że mogą się przesuwać po blacie, podczas rozgniatania w nim produktów.

Najlepsze materiały

Jak wybrać moździerz kuchenny? Kluczowe w tym wypadku jest to, aby był to model łączący w sobie ładny wygląd i wygodne korzystanie z niego. Niestety skreślić się powinno moździerz drewniany, ponieważ przechodzi on zapachami i smakami produktów, które w nim będą rozgniatane. Niezbyt mocno polecanym wyborem będzie również model ceramiczny. Co prawda jest on neutralny pod kątem zapachów i smaków, a także jest dość mocny i trwały, lecz niestety jest także lekki, a to dla wielu osób jest wadą, której nie można zignorować.

Doskonałym wyborem będzie natomiast moździerz marmurowy jak dostępne tu modele – https://ostry-sklep.pl/mozdzierze. Nie tylko prezentuje się on rewelacyjnie, lecz co więcej, jest on także wystarczająco ciężki, aby można było go wygodnie używać, bez zwracania uwagi na to, czy się przesuwa. Wada takiego modelu jest oczywiście wysoka cena, która wyraźnie odstaje od najprostszych model. Pamiętać jednak trzeba, że taki model starczy na naprawdę wiele lat, więc dobrym pomysłem jest zainwestować w model marmurowy. Będzie to wydatek, który się opłaci.