Blog Pychotka
kieliszki z szampanem
Zastawa

W jakich kieliszkach powinno się podawać szampana?

Szampana nie powinno zabraknąć podczas uroczystości i wyjątkowych okazji. Korki wyskakujące z butelek z charakterystycznym odgłosem nadają świętowaniu szczególnego charakteru. Chłodne, musujące wino z dużą ilością pęcherzyków powietrza doskonale nadaje się do wznoszenia toastów. Aby odpowiednio je podać, należy jednak przywiązać szczególną wagę do doboru kieliszków. Jakie będą właściwe?

W czym pije się szampana?

Specjalne kieliszki do szampana tworzone są tak, aby umożliwić długotrwałe zachowanie walorów charakterystycznych dla trunku. Musujące wino znane jest przede wszystkim dzięki dużej ilości tzw. bąbelków. Ich obecność zapewnia zarówno przyjemne doznania smakowe, jak i wizualne. Dlatego też szampanówki to smukłe i wysokie kieliszki o niewielkiej średnicy. Wysokość ścianek chroni przed zbyt szybkim ulotnieniem się dwutlenku węgla. Tego typu naczynia posiadają również długie nóżki, za które powinno się je trzymać. Dzięki temu, napój nie ogrzewa się pod wpływem ciepła dłoni.

Jak wybrać odpowiednie szampanówki?

Poszukując odpowiedniego szkła, warto zwrócić uwagę na jego walory estetyczne. Atrakcyjne podanie szampana na organizowanej przez siebie imprezie, z pewnością zrobi dobre wrażenie na gościach. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań znajdują się kieliszki o prostych, gładkich ściankach. Mogą być bezbarwne, lekko opalizujące lub posiadać zdobienia i kolorowe elementy. Trunek bez wątpienia będzie korzystnie prezentował się w dopasowanych do niego naczyniach. Dobrym pomysłem mogą być również kryształowe kieliszki, które uwydatnią walory estetyczne napoju. Elegancko podany szampan podkreśli charakter uroczystości.