Blog Pychotka
Naturalne i syntetyczne barwniki spożywcze do ciast — różnica
Przygotowanie jedzenia

Naturalne i syntetyczne barwniki spożywcze do ciast — różnica

Głównym ostatnim trendem jest to, aby produkty były jak najbardziej naturalne i zdrowe. Syntetyczne barwniki zastępowane są proszkami z jagód, warzyw i herbat. Czy można w pełni zabarwić herbatniki, krem, bezę, lizaki, makarony? Czy kolor będzie jasny, czy będzie można poczuć smak? Jak w ogóle produkowane są naturalne barwniki spożywcze?

Barwniki syntetyczne

Barwniki syntetyczne to związki chemiczne, które służą do barwienia różnych produktów i materiałów, w tym żywności. Nie występują one w przyrodzie. Ludzie syntetyzują je w laboratoriach. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie substancji o zdecydowanie określonych, unikalnych właściwościach. Na przykład — do tworzenia bardzo jasnych, nasyconych kolorów, do długiej trwałości, do nadania stabilności obróbce technologicznej (kolor nie wypali się w piekarniku lub zachowa stały odcień w kremach o różnych właściwościach). Ponadto syntetyczne barwniki są praktycznie bez smaku, pozbawione witamin i nie mają żadnej aktywności biologicznej.

Choć ludzie od dziesięcioleci stosują syntetyczne barwniki, nie ma jednoznacznej zgody co do ich bezpieczeństwa.

Poprzez barwienie substancji, syntetyczne kolory są wbudowane w strukturę produktu. Dlatego są to tak silne barwniki do ust.

naturalne barwniki spożywcze

Naturalne barwniki do ciast

Naturalne barwniki do ciast pozyskiwane są ze źródeł naturalnych w postaci mieszaniny związków o różnym charakterze chemicznym. Surowcami do produkcji naturalnych barwników spożywczych są różne części roślin dzikich i uprawnych, produkty odpadowe z wytwórni win, soków i konserw, a niektóre z nich otrzymuje się na drodze syntezy chemicznej lub mikrobiologicznej. Barwniki naturalne spożywcze, w tym modyfikowane, są wrażliwe na działanie tlenu, kwasów i zasad, temperatury, mogą ulegać degradacji mikrobiologicznej.

Barwniki naturalne zabarwiają substancję, poprzez rozprzestrzenianie się w niej. Dlatego im więcej barwnika dodasz i im drobniej zmielisz, tym jaśniejszy i bogatszy będzie rezultat.